Standardy Ochrony Małoletnich

Zasady ogólne

1. Fundacja “Hydra Science Foundation”, zwana dalej “Fundacją”, zgodnie z art. 22b i 22c ustawy z 13 maja 2016 roku o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t.j. Dz.U. 2024, poz. 560) w zakresie skierowanej do małoletnich działalności prowadzonej przez Fundację wprowadza Standardy ochrony małoletnich, zwane dalej „Standardami”.

2. Wprowadzone Standardy ugruntowują pozycję Fundacji jako podmiotu dbającego o dobro małoletnich oraz potwierdzają jej odpowiedzialność w zakresie działań ukierunkowanych dla małoletnich.

3. Celem wprowadzenia Standardów jest ochrona małoletnich jako uczestników przedsięwzięć organizowanych przez Fundację. Wskazują one dobre praktyki oraz prawidłowe zachowania i postawy, zgodnie z którymi organizatorzy oraz uczestnicy zajęć winni postępować.

Ochrona Małoletnich

1. Fundacja respektuje wynikające z przepisów międzynarodowych oraz krajowych wszelkie prawa osób małoletnich.

2. Fundacja nie dopuszcza stosowania jakichkolwiek form nadużyć wobec małoletnich.

3. Fundacja zapewnia, że w trakcie organizacji przedsięwzięć skierowanych do osób małoletnich będzie kłaść szczególny nacisk na zapewnienie bezpieczeństwa oraz ochrony małoletnich.

4. Każda z osób zaangażowana przez Fundację do udziału w przedsięwzięciu skierowanym do małoletnich, będzie znać i stosować Standardy w zakresie ochrony małoletnich.

5. Fundacja określa poniższe wymagania w stosunku do personelu:

a. na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1304, z późn. zm.) Fundacja wymaga, aby osoby prowadzące zajęcia i pracownicy oddelegowani do pracy z dziećmi podczas zajęć z małoletnimi przedłożyli:

i. informację potrzebne do weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym;

ii. zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1939), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.

b. Osoby, o których mowa w pkt a, posiadające obywatelstwo innego państwa niż Rzeczpospolita Polska lub zamieszkujące w innych państwach przez w ciągu ostatnich 20 lat, ponadto przedkładają informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.

c. Osoby, o których mowa w pkt a, składają oświadczenie o państwie lub państwach, w których zamieszkiwały w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa, oraz jednocześnie przedkładają informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.

d. Jeżeli prawo państwa, o którym mowa w pkt b lub c, nie przewiduje wydawania informacji do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, przedkłada się informację z rejestru karnego tego państwa

e. W przypadku, gdy prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja, o której mowa w pkt b-d, nie przewiduje jej sporządzenia lub w danym państwie nie prowadzi się rejestru karnego, osoba, o której mowa w pkt 1, składa oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie była prawomocnie skazana w tym państwie za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz nie wydano wobec niej innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuściła się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich lub z opieką nad nimi.

f. Oświadczenia, o których mowa w pkt c i e, składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli o następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

g. Brak przedłożenia do Fundacji powyższych informacji, zaświadczeń i oświadczeń, wyklucza możliwość dopuszczenia do pracy z dziećmi.

h. W przypadku choroby lub innej nieobecności personelu wyznaczonego do realizacji zajęć edukacyjnych i zastępstwa przez inną osobę, w stosunku do niej stosuje się postanowienia pkt a.

i. Informacje oraz oświadczenia, o których mowa w pkt a-e załączane są do akt osobowych pracownika albo dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do takiej działalności.

Dobre Praktyki

1. Wprowadzone przez Fundację dobre praktyki mają charakter edukacyjno prewencyjny. Ich celem jest dbałość o dobro małoletnich oraz eliminowanie sytuacji, w których może dojść do nadużyć wobec małoletnich.

2. Działania w oparciu o wypracowane przez Fundację dobre praktyki mają na cele zapewnienie bezpieczeństwa osób małoletnich, które będą brały udział w zajęciach edukacyjnych organizowanych przez Fundację.

3. Wszyscy małoletni uczestnicy przedsięwzięć organizowanych przez Fundację traktowani są z należytą im troską i szacunkiem, uwzględniając przy tym ich potencjał oraz indywidualność.

4. W trakcie zajęć edukacyjnych pracownik Fundacji nie przebywa z osobą małoletnią na osobności. W Przypadku pojawienia się konieczności takiej sytuacji należy zostawić uchylone drzwi do pomieszczenia i zadbać, aby być w zasięgu wzroku innych lub poprosić innego pracownika o obecność.

5. Wszystkie zajęcia organizowane przez Fundację odbywają się przy współudziale wychowawcy/ opiekuna/nauczyciela lub rodzica.

6. Zajęcia mogą odbywać się bez udziału wychowawcy/ opiekuna/nauczyciela lub rodzica, jeżeli rodzice lub opiekunowie prawni uczestników wyrażą na to zgodę.

7. Ze strony personelu Fundacji, rodzica, opiekuna, jak i innego małoletniego uczestnika zajęć edukacyjnych niedopuszczalne są wszelkie zachowania, które mogą zostać zinterpretowane jako szykany, dokuczanie lub znęcanie się – tak fizyczne, jak i psychiczne.

8. Personel Fundacji każdorazowo przygotowuje i dostosowuje scenariusz zajęć edukacyjnych do wieku uczestników.

9. Personel Fundacji został odpowiednio przeszkolony i w trakcie realizacji przedsięwzięć skierowanych do osób małoletnich monitoruje na bieżąco ich przebieg, a w przypadku zidentyfikowania działania godzącego w dobro małoletniego niezwłocznie podejmuje stosowne, przewidzenie prawem działania.

10. Fundacja w taki sposób przygotowuje scenariusz zajęć edukacyjnych, aby w ich trakcie nie dochodziło do ryzykownych zachowań pomiędzy personelem a osobami małoletnimi, które mogłyby godzić w ich dobro.

11. Udział w przedsięwzięciach organizowanych przez Fundację nie wymaga korzystania z mediów społecznościowych i komunikatorów internetowych.

12. Fotografowanie i nagrywanie małoletnich biorących udział w zajęciach edukacyjnych i upublicznianie tych materiałów odbywa się wyłącznie za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów prawnych.

13. Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda opiekuna na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.

14. Niedopuszczalne jest, aby w trakcie zajęć edukacyjnych personel Fundacji pozostawał pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. W przypadku zidentyfikowania takiej sytuacji powiadomione zostaną niezwłocznie odpowiednie służby.

15. Wszelkie naruszenia zasad określonych w Standardach należy zgłaszać do Fundacji. Zgłoszenie można przesłać na adres hello@hydrascience.org

Postanowienia Końcowe

1. Standardy wchodzą w życie z dniem ich podpisania.
2. Standardy zostają wprowadzone w sposób umożliwiający zapoznanie się z dokumentem przez personel fundacji, ogłoszenie następuje poprzez zamieszczenie na stronie internetowej Fundacji.

Napisz do nas

Skontaktuj się z nami. Wspólnie możemy zmieniać przyszłość – Twoje wsparcie, pomysły i entuzjazm są dla nas nieocenione.

ul. Grójecka 68 Lok. 93
02-339, Warszawa

+48 694 326 387

Pon- Pt 9:00 – 17:00

NIP: 7011167954

REGON: 526614686

Konto bankowe: 61 1020 1127 0000 1302 0410 1762
Bank: Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna BIC (SWIFT): BPKOPLPWXXX