Pokolenie alfa to osoby urodzone w latach 2010-2024. To co je różni od wcześniejszego pokolenia Z, to wychowanie w świecie, w którym od zawsze był internet i stale rozwijająca się technologia. Dzieci te od wczesnego roku życia umieją obsługiwać telefony, tablety i świetnie radzą sobie w grach komputerowych. Tych różnic między pokoleniami jest znacznie więcej. Dotyczą one nie tylko warunków w których się urodziły, ale też zachowania i postrzegania świata.
Alfy wychowały się w świecie, w którym nie ma problemu z dostępem do internetu. Co 5 dziecko w wieku 8 lat ma swój własny smartfon. WHO apelowało, że dzieci do 2 roku życia nie powinny patrzeć w ekrany urządzeń z naszego życia codziennego. Rzeczywistość jest jednak inna i często możemy zauważyć telefony i tablety w wózkach najmłodszych. Obserwuje się również duży nacisk rodziców na rozwijanie talentów i posiadanie najlepszych ocen w szkole. Duża ilość zajęć pozaszkolnych przyczynia się do wypełniania grafiku dzieci. Korzystają one z mediów społecznościowych i komputerów, które służą im do nauki i spędzania wolnego czasu. Posiadają nieoficjalny tytuł “młodych ekspertów technologii” i można by pomyśleć, że są to ludzie zdolniejsi od ich starszych kolegów. Niestety już zauważono wiele problemów z jakimi zmaga się, lub będzie się zmagać to pokolenie.
Pierwszym problemem z jakim zmierzy się pokolenie alfa to konsekwencje braku aktywności fizycznej. Obecnie są to jeszcze dzieci, które są zachęcane do tego przez dorosłych, natomiast w przyszłości będą oni dążyć do tego by pracować zdalnie, nie wychodząc z domu. Spędzanie wolego czasu też jest powiązane z bezruchem np. oglądaniem serialu. Dodatkowym problemem jest jedzenie przetworzonej i niezdrowej żywności. Inną wadą wychowywania się w cyfrowej rzeczywistości, jest krótszy czas skupienia uwagi, chociaż nie każdy postrzega to jako wadę. Z pewnością ciężej im obejrzeć cały film bez spojrzenia w telefon i ciężej wysłuchać innej osoby, ale za to szybciej podejmują decyzje i szybciej działają. Wynika to z szybszego nudzenia się i dobrego filtrowania informacji, nie skupiając się na rzeczach niepotrzebnych.
Życie społeczne tego pokolenia jest oparte na świecie cyfrowym. To tam najbardziej się realizują i szukają znajomości. 48% graczy chce, by gry były zespołowe. Dlatego dużą popularnością cieszy się „Minecraft” i „Roblox”. Dodatkowo owe gry przyczyniają się do rozwijania kreatywności i budowania własnego świata pozbawionego negatywnych emocji. Świat starszych pokoleń również się zmienia. Zaczynają dostrzegać, że potencjalni klienci korzystają z popularnych mediów społecznościowych i gier. Niektóre firmy takie jak np. „Forever 21” wypuściły nową kolekcję modową, która ukazała się nie tylko w sklepach, ale również i w grze. Kolekcja ta spodobała się ludziom grającym w gry na tyle, że poszli je kupić w stacjonarnym sklepie. Ich popularność i dobra reklama nie miała początku w kampanii reklamowej na pokazach mody, tylko w wirtualnym świecie. Dodatkowo nowe pokolenie chętniej kupuje rzeczy z polecenia influenserów niż reklam tworzonych przez marki, dlatego chętniej rozwijają się aplikacje takie jak „YouTube” czy „Tik tok”. Użytkownicy doceniają twórczość innych i dlatego chętniej ich słuchają. Obserwujemy rozwój sztucznej inteligencji i ciężko jest przewidzieć dokładnie jaki będzie mieć ona wpływ na następne pokolenia. Wiemy natomiast, że zniknie wiele obecnych zawodów. Powstaną za to nowe miejsca pracy w branżach takich jak : nanotechnologia, cyberbezpieczeństwo czy sztuczna inteligencja. Wiadomo też, że nowe pokolenie będzie mieć wolniejszy tryb życia. Dotyczyć to będzie ich pracy, dorosłego życia, małżeństwa i posiadania dzieci. Wszystko to nastąpi później. Później znajdą zawód i później założą rodziny. Te decyzje mogą być tłumaczone stałą chęcią rozwijania się. Pokolenie Z uważa, że studia obecnie nie są najważniejsze i coraz więcej osób rezygnuje z wyższego wykształcenia, inwestując swój czas w zdobywanie praktycznego doświadczenia. Pokolenie alfa mogłoby myśleć podobnie, jednak ich rodzice chcą by ich dzieci studiowały na uniwersytetach i deklarują nawet finansową pomoc, aby ich wesprzeć. Ich elastyczność i odpowiednie wykształcenie wskazuje na to, że będzie to pokolenie najbardziej wykształconych ludzi.
Podsumowując, pokolenie alfa cechuje się kreatywnością i umiejętnością szybkiego uczenia się. Rozwój sztuczniej inteligencji i cyfrowego świata doprowadzi do tego, że w przyszłości aż 65% osób będzie pracować w zawodach, które obecnie nie istnieją. Psycholodzy z zainteresowaniem patrzą na rozwój dzieci, które znacząco
różnią się od swoich rodziców. Świat w którym dorastają, szybko się zmienia, a ich styl życia będzie wyglądał inaczej od tego co obserwowaliśmy do tej pory.